Boty

Data publikacji: 2024-10-30

Posiadamy praktyczne doświadczenie we wdrażaniu botów z wykorzystaniem jednego z najlepszych i najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku, czyli Power Virtual Agents firmy Microsoft. Narzędzie wchodzi w skład Power Platform, które jest częścią chmury Microsoft.

Bot to program komputerowy, który prowadzi rozmowy online z ludźmi za pomocą języka naturalnego, czyli takiego jakim posługujemy się na co dzień.

Często nazywany jest także Automatycznym Doradcą, Wirtualnym Agentem lub Inteligentnym Asystentem.

Występuje najczęściej w formie wyskakującego okienka lub zakładki na stronie internetowej, w sklepie on-line lub w formie gadżetu w komunikatorze, czy też w aplikacji mobilnej.

Ze względu na kanał komunikacji z człowiekiem możemy wyróżnić dwa typy botów:

  • Chatboty komunikujące się za pomocą wiadomości tekstowych (czatu)
  • Voiceboty komunikujące się za pomocą mowy.

Poza zdefiniowanymi scenariuszami wykorzystują także zaawansowane technologie, w tym:

Ze względu na sposób działania boty dzielą się na: zadaniowe, koncentrujące się zwykle na wykonywaniu jednej funkcji/zadania (najczęściej jest to znalezienie odpowiedzi na pytanie użytkownika, według wcześniej zaprogramowanego klucza) oraz konwersacyjne, symulujące rozmowę z drugim człowiekiem.

  • rozumienie języka naturalnego (Natural Language Understanding),
  • uczenie maszynowe (Machine Learning),
  • analizę sentymentów (Sentiment Analysis).

Dzięki temu potrafią “uczyć się” języka swoich rozmówców, rozpoznawać ich nastrój oraz udzielać odpowiedzi zgodnych z kontekstem rozmowy.

Podsumowując, niezależnie od rodzaju i stopnia zaawansowania technologicznego bot ma za zadanie pomóc użytkownikowi poprzez udzielenie mu informacji lub zrealizowanie dla niego usługi. Wciela się więc w rolę konsultanta, z którym możesz porozmawiać, który pomoże ci zarezerwować bilet lub przyjmie zgłoszenie problemu dotyczącego zakupionego przez ciebie produktu.

Boty już dziś mają bardzo wiele zastosowań, a ich popularność staje się coraz większa. Stają się użyteczne dla każdego biznesu, który część swojej działalności realizuje poprzez Internet.

Obecnie wykorzystywane są najczęściej do:

  • wsparcia użytkowników w korzystaniu z aplikacji (np. pomoc w wypełnieniu formularza na stronie internetowej),
  • udzielania informacji (np. odpowiadanie na często zadawane pytania, pomoc w doborze produktu w sklepie internetowym),
  • usprawnienia obsługi klienta poprzez wstępną klasyfikację jego potrzeby i właściwe przekierowanie do konsultanta,
  • automatyzacji powtarzalnych procesów (np. przypominanie o terminach),
  • wsparcia wewnętrznych procesów organizacyjnych (np. rezerwowanie lotów, hoteli, stolików w restauracji),
  • zbierania danych (np. potrzebnych do podpisania umowy, czy realizacji usługi).

Nie możemy żyć bez naszych chatbotów. Są super szybkie i niezawodne.

Boty zyskują na popularności, ponieważ:

  • Media komunikacji internetowej (w szczególności komunikatory) posiadają coraz więcej aktywnych użytkowników.
  • Klienci oczekują wsparcia o każdej porze oraz chcą go otrzymać jak najszybciej. Stosując boty da się uzyskać większość dostępność oraz krótszy czas odpowiedzi na pytanie.
  • Koszty zatrudniania ludzi stale rosną, a dzięki botom firmy mogą zaoszczędzić setki godzin roboczych, gdyż działają one w trybie 24/7, a zwiększenie ich ilości nie powoduje proporcjonalnego wzrostu kosztów.
  • Dzięki coraz lepszym rozwiązaniom technologicznym boty stają się bardziej efektywne i mogą obsługiwać większy odsetek użytkowników.

Posiadamy praktyczne doświadczenie we wdrażaniu botów z wykorzystaniem jedego z najlepszych i najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku, czyli Power Virtual Agents firmy Microsoft. Narzędzie wchodzi w skład Power Platform, które jest częścią chmury Microsoft.